
Egy korábbi írásunkban már beszéltünk a különféle érdekes szilveszteri szokásokról. De abban a cikkben inkább olyan babonákat és hagyományokat vizsgáltunk, amiken elgondolkozik az ember és megvonja a vállát, hogy hmm. végülis lehet, hogy van benne valami. Most összegyűjtöttük nektek az 5 legfurább szilveszteri szokást, ami a világon létezik. Te melyiket próbálnád ki?
- Ecuador – Madárijesztő égetés
Ha valaki látta a Gyalog galopp című filmet, akkor a “Boszorkány! Máglyára vethetjük?” felkiáltás egészen ismerősen csenghet. Kicsit hasonlóképp kell elképzelni az ecuadoriak újévköszöntő “gyújtogatását” is. Na nem mintha az egész nemzet piromán volna, csak úgy tartják a szokásaik, hogy ha az év utolsó napján elégetnek egy madárijesztőt, akkor azzal együtt az elmúlt év balszerencséjét és negativitását is elűzhetik. Egyébként néha fényképeket is égetnek, mert azok szintén a múltat jelképezik és ezzel jelzik, hogy a jövőbe kell nézni.
- Fülöp Szigetek – Kerek dolgok
A Fülöp szigeteken a szilveszter egyetlen téma körül forog és ez a téma a: PÉNZ. A filippinók azért, hogy a következő évben jólét és gazdagság köszöntsön rájuk, összegyűjtenek minden kerek dolgot, amit csak tudnak. Kör alakú ruhadarabok, ételek, alkatrészek, nevezz meg bármit, ha kör alakú akkor egy filipino házában a helye.
- Dánia és a törött tányérok
Ha valamikor Dániában ébredsz és porcelán szilánkokat találsz az ajtód előtt, akkor valószínűleg az újév első napja van (vagy csak ritkán takarít a házigazdád). Ha már nem használnak egy tálat vagy tányért a dánok, akkor nem dobják ki, hanem félrerakják, egészen december 31-ig. Ezen a napon pedig egészen egyszerűen szabadulnak meg tőle. Nekivágják a szemközti ajtónak, ahol a családtagjaik, szomszédaik laknak. Ez a szokás elvileg nem csak szerencsét hoz, hanem rendkívül jól levezeti a hosszú év alatt felgyülemlett stresszt is.
- Japán – 108 harangütés
Egyes országokban lehajtanak 12 korsó sört vagy megesznek 12 szem szőlőt éjfélkor. Ez soknak tűnik? A japánok ilyen téren sem ismernek mértéket. A japán harangok 108 alkalommal szólnak szilveszter estéjén. A buddhista tanok szerint ugyanis ennyi emberi bűn van és ezért minden egyes bűnt egy harangütés űz el.
- Peru – Takanakuy fesztivál
Ha azt mondjuk a peruiak az óév utolsó napján verekednek és arra gondolunk, hogy az ecuadoriak gyújtogatnak, akkor elég rémisztő helynek tűnhet Dél-Amerika. Azonban ne engedjük elszaladni ez alkalommal a képzeletünket, kultúrált, szervezett körülmények között történik a szilveszteri verekedés. A Takanakuy fesztiválon bárki kihívhat bárkit és az előre felállított ringek százai közl egyben, a helyi rendőrség felügyelet alatt összemérheti vele az erejét. Ha azt gondolta a tányértörés jó stresszlevezetés, akkor szilveszterezz egyszer Peruban és próbáld ki ezt.