Minden nemzetnek megvannak a maga szokásai, hagyományai, melyek életben tartása a nemzeti öntudat szerves része. Az óév búcsúztatásának velejárója a hangos ünneplés, zajkeltés, mellyel az elmúlt év minden gondját és bánatát űzzük el, valamint a nemzetekre jellemző gasztronómiai szokások, melyek szintén a bőséget, egészséget és gazdagságot hozzák el az újévben.
Vannak olyan nemzetek, akik egészen sajátos módon ünneplik az év utolsó napját. Összegyűjtöttünk pár érdekességet a nagyvilágból, hogy lássátok, mely nemzet hogyan ünnepel szilveszterkor.
Tudtátok, hogy a Fülöp-szigeteken például éjfél előtt minden lámpát felkapcsolnak, hogy elűzzék az ártó szellemeket? Kinyitnak minden ajtót, szekrényt és ablakot, majd az éjféli harangszóra őrült módjára az egész család körbe rohan a házban, és szélsebesen mindent becsuknak, ami addig nyitva volt.
Oroszországban a kívánságaikat egy papírra írják, majd elégetik azt. A megmaradt hamut pezsgős pohárba szórják, és éjfélkor ezt a pezsgőt isszák meg. Hát, elég furcsa, nem biztos hogy szívesen megkóstolnánk.
Spanyolországban egy tál szőlőt tesznek maguk elé az emberek. Az éjféli gongatásnál minden egyes ütésnél egy-egy szőlőszemet kell megenni. Nem olyan egyszerű ám, amilyennek hangzik, viszont akinek sikerül, az a babona szerint gazdag lesz és egész évben jólétben él majd.
Az ausztrálok fazekkakal, lábasokkal vonulnak az utcára, és azok összeütésével csapnak akkora zajt, hogy elűzzék az összes gondot és bút, ami a vállukat nyomta az elmúlt évben.
Brazíliában különlegesen szép ez az ünnep. Virágokat visznek a tengerpartra, vízre bocsájtják őket és felajánlják a tenger istenének. Akinek partra veti virágkoszorúját a víz, azét az istennő nem fogadta el, így ő balszerencsés év elé nézhet.
Romániában a gyerekek járnak végig a falvakon, kezükben gyümölcsfaágakkal. A gallyakkal akit megcsapkodnak boldogságban, egészségben és bőséges gyermekáldásban reménykedhet az új esztendőben.
Skóciában nem szokás pezsgővel koccintani. Hagyományosan whisky vagy egy erős barna sörből, tojásból és whiskyből főzött ital kerül az ünnepi asztalra. Fekete kenyér és töltött birkagyomor kerül az ünnepi asztalra. Éjfél után a család egy jól megtermett férfi tagja kiáll az ajtóba egy üveg itallal és mazsolás kenyérrel a kezében és egy szem szénnel a szájában, ezzel csalogatva a házhoz a jó szerencsét.
Görögországban újévkor tisztítják ki a gyermekek a cipőiket, és teszik ki a ház elé. A szegények és gyermekek védőszentje, Szent Vazul ilyenkor tölti meg a cipőcskéket ajándékokkal és édességgel. A felnőttek a jeles napon úgynevezett vazul-kenyeret is sütnek. Egyes kenyerekbe egy pénzérmét is belesütnek. Aki megtalálja a saját kenyerében az érmét, arra a következő évben gazdagság vár.
A japánok egy héttel az újév előtt elkészítenek egy rizstortát, melyet csak az ünnepen szabad elfogyasztani. 108 harangütés jelzi az újesztendőt, ennek ünneplése viszont egy héten át tart.