Az újévi fogadalmak olyan mélyen beivódtak a kultúráink és a szokásaink közé, hogy már akarva akaratlanul sem tudjuk elkerülni azt, hogy a szilveszter éjfélkor elkötelezzük magunkat a következő évre. Többet fogok mozogni, egészségesebben fogok enni, végre elkezdem írni a könyvem, gyakrabban leszek a családommal, elrepülök arra a helyre, ami már évek óta vár rám a bakancslistámon…. A végtelenségig lehetne folytatni az ilyen és ehhez hasonló fogadalmak sorolását, de vajon mennyi valósul meg ezek közül? Az alábbi cikkben összeszedtünk néhány módszert, hogy hogyan érdemes fogadkozni és hogyan lehet megtartani ezeket a gyakran felelőtlen mondásokat, hogy egy évvel később valódi sikerként könyvelhessük el a teljesülésüket.
Ha tudományos szempontból vizsgáljuk a témát, akkor a kutatók is egyetértenek abban, hogy kifejezetten nehéz megtartani egy-egy fogadalmat, azonban ha 6 hétig sikerül utána már szokássá alakul és onnantól sokkal könnyebb dolgunk lesz. Ahhoz azonban, hogy eljuss a kritikus 6. hét végéig a következőket kell szem előtt tartanod, amikor elkötelezed magad.
Élvezd, amit csinálsz
Ha végre ráveszed magad, hogy belekezdj valami újba, akkor azt valószínűleg azért teszed, mert azt várod tőle, hogy pozitív hatással lesz az életedre. Legyél rá büszke és próbáld megtalálni benne az apró örömöket. Biztosítsd magadnak a szükséges kiegészítőket, felszerelést ahhoz, amit elkezdtél, de ne ezek meglététől tedd függővé a tevékenységet! Ha például az a fogadalmad, hogy legalább heti egyszer főzől magadnak, akkor vegyél egy-két új konyhai kiegészítőt már a kezdetekkor.
Jutalom
Állíts be mérföldköveket, amiket elérve megjutalmazod magad. Ez lehet összefüggésben az adott tevékenységnek köszönhetően megspórolt pénz összegével, a lefutott kilométerekkel vagy az új aktivitás elkezdése óta eltelt idővel.
Ha tudod, hogy nálad jobban működik a negatív motiváció, akkor büntetéseket is beállíthatsz magadnak, arra az esetre, ha nem teljesül az adott célkitűzés. Az ITT található applikációk például kifejezetten ezt a célt szolgálják. Beállíthatsz egy összeget, amit az applikáció automatikusan elutal valamilyen szervezetnek, amennyiben nem sikerül elérned az adott időpontig a kitűzött célt.
Ne egyedül csináld!
Az ember alapvetően társas lény. Folyamatosan igyekszünk megfelelni valakinek, figyeljük, hogy mit gondolnak a cselekedeteinkről a körülöttünk élők. A fogadalmak megtartásának legjobb módja, ha van egy barátunk, akivel együtt küzdünk érte. Próbáljunk minden fogadalom mellé találni valakit, aki velünk együtt csinálja végig és számonkér vagy mi számonkérhetjük, ha éppen tartanánk egy szabadnapot az edzésben vagy elhagynánk az aznapi sétát.
A legjobb érték, a mérték
A sokat akar a szarka, de nem bírja a farka mondás ebben az esetben is igaz. Minden könyv és szakirodalom, ami az új szokások kialakításának témakörét taglalja, azt javasolja, hogy egyszerre 1 vagy maximum 2 nagyobb újítást próbáljunk bevezetni az életünkben. Valamint, hogy ezeket is csak fokozatosan. Ha sportosabbak akarunk lenni, de előtte évekig nem mozogtunk, akkor ne egy félmaratonnal indítsuk az évet, mert garantáltan elmegy tőle egy életre a kedvünk. Tervezzük el előre, hogy milyen ütemben haladjunk, tűzzünk ki teljesíthető célokat és fókuszáljunk 1 vagy 2 új tevékenységre.