A szerencsés embernek malaca van, tartja a mondás. Mi kell tennünk, hogy a szerencse ne kerüljön el minket sem?
A babonákban gazdag szilveszteri ünneplés kulcsfontosságú elemei azok a gasztronómiai fogások, amelyek szépséget, bőséget, szerencsét és gazdagságot hoznak. A magyar népszokások, hagyományok jelentős része épül ezekre a hiedelmekre.
A malachús evése éppoly fontos, mint a lencse az újév első napján. Szilveszter előestéjén tilos fogyasztani, de az újév első napján a hagyomány szerint körmével, orrával és farkával kitúrja számunkra a jó szerencsét. Sok helyen látható, hogy dekorációképpen négylevelű lóherét is tűznek a sült malac szájába, amely még nagyobb szerencsét hoz annak, aki eszik a húsából.
Kizárólag azonban a felsorolt részek fogyasztása hozza meg a szerencsét, így ha egészben sült malac kerül az asztalra, csippentsünk le egy pici darabot valamelyik részéből, és akkor egészen biztosan minden megtettünk azért, hogy a következő évben mellénk álljon a szerencse.
A malacsonka, virsli, rántotthús azonban nem ér fel a sült szerencsehozó tulajdonságához, így ne gondoljunk arra, hogy eleget tettünk a hagyománynak, ha csak ezeket fogyasztottuk január 1-jén.